Kas hingeõhk haiseb pärast söömist?
Ei – hingeõhk ei haise! Võid koheselt minna oma kallimat suudlema 🙂 Musta Küüslaugu puhul säilib küüslaugu sügav maitse ja lisandub hapukas – magus maitse, kuid kibe küüslaugu maitse kaob ära.
Must Küüslauk valmib nädalaid madalal temperatuuril ja kontrollitud niiskuses küpsedes. Seda protsessi võib võrrelda sous vide tüüpi küpsetamisega, mille käigus reageerivad aminohapped ja redutseerivad suhkrud, andes tootele karamellise aroomi ja pruuni värvi. Põhimõtteliselt võib musta küüslauku nimetada ka karamellistatud küüslauguks. Küpsedes muutuvad küüslauguküüned süsimustaks ja omandavad kergelt magusa, siirupise maitse, milles võib tunda ka palsamiäädika ja tamarindi nüansse. Tegemist on reaktsiooniga, mis sarnaneb liha pruunistamisega või saia küpsemisega. Põhimõtteliselt on tegu karamellistatud küüslauguga.
Musta Küüslauku kasutatakse nii magustoitudes, salatites kui ka soolastes toitudes. Ta on igal pool kui maitseaine ja hõrgu nüansi lisaja. Valiku retsepte ja ideid leiad SIIT.
Valminud Mustal Küüslaugul lastakse taheneda ja kuivada ning need sorteeritakse ja pakendatakse õhukindlalt käsitsi.
Hoolika toorainevaliku, valmimisprotsessi teadliku suunamise ja õigete säilitustingimuste tulemusena jääb enamik küüslaugu väärtuslikke omadusi Mustas Küüslaugus alles.
Ei – hingeõhk ei haise! Võid koheselt minna oma kallimat suudlema 🙂 Musta Küüslaugu puhul säilib küüslaugu sügav maitse ja lisandub hapukas – magus maitse, kuid kibe küüslaugu maitse kaob ära.
Küüslauk omandab tumepruuni või mustja värvuse selles moodustuva melanoidiini abil, kusjuures kõrgematel temperatuuridel toimub intensiivsema värvuse teke. Küüslaugule iseloomulik terav ja ebameeldiv maitse asendub maheda, magushapuka ja siirupise maitsega.
Must küüslauk on kergelt karamellise aroomiga. Võrreldes tavalise küüslauguga on must küüslauk tekstuurilt pehmem, kleepuva sültja konsistentsiga. Samuti puudub mustal küüslaugul seedimist ärritav kõrvaltoime.
Küüslauku on aastatuhandeid kasutatud ravimtaime ja vürtsina. Raamatu „Vigala Sassi taimeravi“ (Heintalu & Sihvart, 2012) andmetel on taimeravi ja rahvameditsiini vaatenurgast küüslaugu puhul tegemist lausa imepärase alternatiiviga nn lääne meditsiinile järgmistel juhtudel: pikaajalised mädased põletikud, kõrgenenud vererõhk, sugutungi vähesus ja impotentsus, puhitused, kõhulahtisus ja tursed.
Küüslaugu peamine tervistava toime mõjur on eeterlik õli allitsiin, mis annab talle ka iseloomuliku tugeva, paljudele inimestele ebameeldiva lõhna. Rahvameditsiinis soovitatakse küüslauku tarvitada kõrge vererõhu ja ateroskleroosi vastu, samuti köha, bronhiaalastma ning külmetushaiguste puhul. Väidetavalt pidurdab küüslauk lähtudes oma antioksudantsusest soolestikus toimuvaid roiskumis- ja käärimisprotsesse ning soodustab seedeorganite tegevust. Rahvameditsiinis tunnustatakse küüslauku ka kui üldist toonust tõstvat vahendit ja südametegevuse tugevdajat. (allikas) Egiptlased ülendasid küüslaugu jumaluseks, sest uskusid, et see suurendab jõudu ja vastupidavust (allikas). Paljude teiste ainete kõrval on seal naatriumi, kaaliumi, seleeni, kaltsiumi, magneesiumi, räni, väävelhapet, fosforhapet, B-, C- ja D-vitamiini. Küüslauku on kasutatud ka seeninfektsioonide vastu. (allikas).
Allikas: www.mustkuuslauk.ee